lt en

Kviečiame į „Atvirosios prieigos savaitės 2014“ renginius

2014-10-10

Jau spalis! Tad visame pasaulyje antroje šio mėnesio pusėje tradiciškai bus minima „Atvirosios prieigos savaitė“ (angl. Open Access Week). Tai – visuotinis renginys, skirtas atkreipti dėmesį į jau daugiau kaip dešimtmetį vykstančio atvirosios prieigos judėjimo rezultatus, įvairias susijusias iniciatyvas bei galimas veiklos kryptis ateityje. Atvirosios prieigos* sąvoka dažniausiai siejama su skaitmeninio formato moksline informacija, kuri sukuriama vykdant mokesčių mokėtojų lėšomis finansuotus mokslinius tyrimus.

VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (Saulėtekio al. 5) spalio mėnesio 20-26 dienomis numatyti šie „Atvirosios prieigos savaitės 2014“ renginiai:

Spalio 21 d.

11:00–12:00 | A213 seminarų kambarys.

„Masiniai atvirieji kursai internete: simuliacinis užsiėmimas“ (pranešėja: Emilija Kučinskaitė, Vilniaus universiteto biblioteka). Vietų skaičius ribotas. Dalyvių registracija el. p. emilija.kucinskaite@mb.vu.lt iki 2014-10-17.

Masačiusetso Technologijų instituto, Harvardo, Stanfordo, Yale’io ir kitų žymių universitetų kursai internete nemokamai? Kur, kas ir kaip – šio užsiėmimo metu.

Spalio 23 d.

10:30–12:00 | Konferencijų salė.

Seminaras.

„Publikavimas per atvirąją prieigą mokslinės leidybos plėtros kontekste: „Springer“ atvirosios prieigos iniciatyva“ (pranešėja: Megan Friedman, pardavimų direktorė, atstovaujanti „BioMed Central“, „SpringerOpen“ ir „Papers“) bei „Kūrybinės bendrijos: kas naujo?“ (pranešėjas: „Kūrybinių bendrijų“ projekto savanorių komandos atstovas).

14:00–14:45 | Konferencijų salė.

„Pecha-Kucha pristatymų sesija“.

„Pecha-Kucha“ – tai trumpi, 6 minutes ir 40 sekundžių trunkantys pristatymai, kurių metu pranešėjai dalijasi savo mintimis, atsižvelgdami į skaidrėse pateiktus paveikslėlius, automatiškai besikeičiančius kas 20 sekundžių. Renginio tema – „Karta, tampanti atvira“ – kiekvieno gali būti suprasta ir interpretuojama skirtingai. Gal kažkam rūpi atvirasis mokslas? Gal kažkas dalinasi savo kūriniais laisvai ir nevaržomai internete? Šių pristatymų metu, žmonės dalinsis savo mintimis, idėjomis, patirtimi apie tai, ką jiems reiškia būti ir vadintis „atvirais“.

15:00–16:45 | Konferencijų salė.

Kino filmo „Interneto sūnus: Aarono Swartzo istorija“ peržiūra (subtitrai – lietuvių k.). Režisierius: Brianas Knappenbergeris. 2014 m., JAV, dokumentinis, luminantmedia.com. CC BY-NC-SA.

Kuo galėtų nusikalsti 26-erių metų jaunuolis, jog jam grėstų 35 metai nelaisvės bei 1 milijonas dolerių baudos? Kokie ryšiai jį sieja su Harvardo universiteto teisės profesoriumi bei „Kūrybinių bendrijų“ organizacijos įkūrėju Lawrence’u Lessigu? Kokį vaidmenį šioje istorijoje vaidina saityno kūrėjas Timas Berners-Lee? Ši istorija – apie socialinio naujienų tinklo „Reddit“ sumanytoją, vieną iš RSS technologijos kūrėją bei interneto aktyvistą Aaroną Swartzą.

Visi renginiai yra nemokami. Žemiau pridedame programą, kurią galite parsisiųsti (pdf).

Kviečiame aktyviai dalyvauti!

* Atviroji prieiga apima skaitmeninę (mokslinę) informaciją, pasiekiamą nemokamai internetu ir laisvą nuo daugelio turtinių autorių teisių ir licencinių draudimų (Peteris Suberis, 2012).